kombi-marka-secim

Konutların ısıtma, sıcak su gibi ihtiyaçlarını karşılayan kombiler; çeşitli markalar altında satışa sunuluyor. Elektronik ev eşyaları arasında üzerinde en çok düşünülmesi gerekilen cihaz olarak kombiler gösterilir. Yanlış kombi seçimi ile beraber şikâyetleriniz bir süre sonra sıkıntı verecek duruma dönüşebilir. Kombi satın alınırken dikkat edilmesi gereken 2 husus vardır.

A-) Evinize uygun kombi seçimi
En iyi kombi evinize en uygun olan kombidir. Ev büyüklüğü ve ısı yalıtımı gibi faktörler bu farklılığın oluşmasını sağlar. Aşağıdaki tabloda altılı çizili kısım bina alanınıza göre tercih etmeniz gereken kombi gücüne karşılık gelir.

Bina Alanı (m2) – Kombi Gücü (KiloWatt)
150 metre kareye kadar : 25kW (20.000 kcal/h)
150 metre kare – 250 metre kare arası : 30 kW (25.000 kcal/h)
200 metre kare ve üzeri : 35 kW (30.000 kcal/h)

Ayrıca 150 m^2 üstü ev veya iş yeri ortamlarında verim alabilmek için mutlaka “Yoğuşmalı Kombi” kullanılmalıdır. Ve peteklerin uzunluğu en az 7-8 metre olması gerekir. Daha iyi ısınmak, konfor ve yakıt tasarrufu için tercihiniz bu kombi modellerinden bir tanesi olsun. Aksi taktirde bir ömür yüksek doğalgaz faturası ödemeye hazır olun. Premix teknolojisinden faydalanmayı unutmayın!

B-) Marka Seçimi

1. Buderus
Kombi sektörünün lideri olarak gösterilen Buderus 1975 yılından beri hizmet veren bir Alman markadır. Piyasada en büyük pazar payına sahiptir. 2009 senesi itibariyle Bosch firması bünyesine girmiştir. Anketlere ve müşteri geri dönüşlerine göre performans olarak yüksek, teknik servis kalitesi olarak düşük bir imaj çizmektedir.

2. Viessman
Ekonomik ve çevre dostu kombiler üreten Alman enerji şirketidir. Firmanın ülkemizdeki merkezi İstanbul/Ümraniye semtindedir.

3. Vaillant
Tavşan maskotu ile bilinen Vaillant Grup, ısıtma – soğutma sistemleri üretmektedir. Kombinin mucidi olan firmadır. Müşteri hizmetleri bakımından kullanan kişilerce büyük takdir toplamıştır. Senelik bakımları ücretsizdir.

4. E.C.A
Elginkan Holding’e ait Türk sermayeli bir kuruluştur. ‘Yıllarca beraber..’ sloganıyla hareket eden Eca, sessiz çalışan A sınıfı kombiler tasarlar.

5. Demirdöküm
Yakın bir geçmişte Koç firmasından Vaillant’a geçmiştir.

6. Ariston (Eski Hotpoint)

7. Baymak (Hollanda)

Liste haricinde sırası ile Bosch, Alarko ve Ferroli gibi ünlü kombi sağlayıcıları da bulunmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2017
oylamaoylamaoylamaoylamaoylama (12 oylama, ortalama: 5 üzerinden 5,00 puan aldı..)
Loading...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. nermin sülün dedi ki:

  130 metrakare dublex bir ev almak istiyoruz kombi dahil değilmiş satışa sizce hangi konbiyi almalıyız kararsız kaldık

 2. Yönetici dedi ki:

  Merhaba, yazimizda da belirtmis oldugumuz gibi Buderus veya Viessman ilk tercihleriniz arasinda olabilir.

 3. ALİ ÇELİK dedi ki:

  240 m2 arakat ara daire olan evime kombi taktırcam. baymak markayı önerdiler 42 KW lık kombisi sizce nasıl olur

 4. Ömer Faruk dedi ki:

  Peki bu kombi marka sıralamaları fiyat kapasitesine göremi yoksa verimliliğe göremi?

 5. Esra dedi ki:

  Merhaba.annemler su anda demirdöküm kullanıyor fakat bahadır bakım yapılmamış olduğundan kullanamıyor değiştirmek istiyorum yogusmali kombi istiyorum ben eca proteus kullanıyorum ve çok memnunum sizin onereceginiz var mi ama eca olsa iyi olur