Kaliteli bir akaryakıt firması temiz, yüksek performanslı yakıt sağlayan ve ekonomik olandır. Aracınıza aynı şirkete bağlı istasyonlardan benzin ya da mazot (dizel) doldurmanız tavsiye edilmektedir. Arıza durumu ve sıklığına göre yeni bir arayış içerisinde olabilirsiniz. Objektif bir bakış açısı, deneyimlerimiz ve diğer insanların görüşlerine göre bir marka sıralaması yaptık. Bu listenin size faydası dokunması dileğiyle..

 

1. Opet

opet

Hissesinin %50’lik bir kısmı Koç Holding’e ait olan Türk sermayeli akaryakıt firmasıdır. Özellikle tuvalet temizliği ve hijyeni konusundaki başarısı takdir edilmiştir.  Yeşil Yol ve Tarihe Saygı Projesi gibi faydalı birçok sosyal sorumluluk girişimine sahiptir. Ülkemizde ilk 98 oktan benzin satışını yapmışlardır. İsmini Öztürkler Petrol’un kısaltılmasından almaktadır. Gelirlerinin bir kısmını Mehmetçik vakfına bağışladıkları söylentiler arasındadır. Türkiye’nin en çok yakıt satan istasyonu Maslak OPET  olmuştur.

2. Petrol Ofisi

petrol-ofisi-logo

PO, iş Bankası ve Doğan Grubu tarafından 2010 senesinde  Avusturya merkezli OMV şirketine devredilmiştir. Sponsorlukları, çeşitli indirim ve kampanyaları birçok kişinin tercih sebebi olmaktadır. Listemizde Opetin ardından ikinci sırada kendine yer bulmaktadır. Türkiye’nin en fazla akaryakıt istasyonuna sahiptir. Sektörde en yüksek pazar payını elinde bulundurur.

3. Shell

shell-logo

Hollanda merkezli dünyanın en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden biridir. Royal Dutch Shell, sarı – kırmızı renklerindeki deniz kabuğu logosuyla 1907’den beri hizmet vermektedir. Wikileaks’in yayınladığı bazı belgeler Shell’in, Nijerya’daki petrol kaynaklarını sömürdüğü bilgisini doğrulamaktadır.

 4. BP

bpbpbpbp

Londra merkezli uluslararası hizmet veren enerji ve petrol şirketidir. British Petroleum’un baş harflerinden oluşmaktadır. Amerika’da (Yıl:2010) dünyanın en büyük petrol sızıntısına neden olmuştur.

5. Total Oil (Fransa merkezli)

total-benzin

6. Lukoil (Rus kuruluşu)

Not: 97 oktan benzin ile 95 arasında hiçbir farkının olmadığını belirtmek ve hatırlatmak isteriz.

Bu 6 kurum haricinde Türkpetrol, Alpet, Full ve Aytemiz gibi petrol firmaları da bulunmaktadır. Sizlerde bu firmalar hakkındaki görüşlerinizi bizlerle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

 

Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2015
oylamaoylamaoylamaoylamaoylama (12 oylama, ortalama: 5 üzerinden 5,00 puan aldı..)
Loading...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Cem Demir dedi ki:

  İstanbul’da Bostancı köprüsün altındaki e5 shell meşhurdur. Ancak şubeden şubeye kalite değişebilir, personeller, müdür vs. buna etkendir.

 2. Alp Tugra dedi ki:

  Tabiki %100 Yerli olan Bluepet (Ergaz) İstasyonları

 3. kenan apartmanı yönetimi dedi ki:

  mimaroba shell tuvaletleriyle tertemiz bir istasiyon hizmeti süper güler yüzü hizmetiyle teşekürler shell

 4. İSMAİL GÖZÜKÜÇÜK dedi ki:

  TABİKİDE OPET TEMİZ WC GÜLER YÜZLÜ HİZMET ÜSTÜNE YOK